Otázky a odpovědi

Jak probíhá tantrická masáž a masáž lingamu ,jaké jsou její léčebné účinky a jestli může dojít během masáže k orgasmu?

K orgazmu dojít může, ale není to cíl.

Masáž lingamu jsou jemné dotyky a masáž samotného lingamu a jeho okolí. Je přibližně 20 až 30 hmatů, které se k této masáži používají a určitě jsou někde na internetu k nahlédnutí. Je to samostatná technika, po které už by se nemělo dál s žadnou jinou technikou pokračovat. Proto se používá až na závěr tantrické masáže, nebo jako samostatná masáž. Zážitek masáže lingamu je natolik silný, že další sexuální aktivity by její prožitek spíše rušily. Po masáží lingamu, nebo joni už je jen uvolnění a zklidnění.

Pravidelná masáž lingamu má tu sílu zbavit přijímajícího muže stresu a napětí. Dokáže zlepšit celkový zdravotní stav lingamu, používají se při ní totiž techniky masáže, které zajistí jeho pozvolné, a důkladné prokrvení, hlubokou relaxaci a uvolnění. V průběhu masáže se střídají pocity vzrušení, uvolnění po mnohem delší dobu, než je možné dosáhnout při jakýchkoli jiných technikách milování. Tato masáž lingamu je považována za metodu, jak udržet lingam v "dobrém zdravotním stavu". Umožňuje naučit se hlubší prožívání podnětů ze stimulace, což je možné velmi dobře využít při milování. 

Proč jste se rozhodl poskytovat tantrické masáže a jak dlouho se tomuto oboru věnujete?

 • Masážím obecně se věnuji cca 15 let, ale 25 let se věnuji józe a jógové filosofii, od které je k tantře už jen krůček. Tantra i Jóga jsou v jádru to samé, je to cesta k nalezení toho, co jsme nikdy nemohli ztratit, k našemu božství. Tantra akorát více akcentuje a pracuje se sexuální energií, ale nejde o sex, jede o práci s vnitřní energií a zdokonalování sebe sama. (velice jednoduše řečeno).

  Jelikož mě masáže baví a snažil jsem se rozšiřovat své znalosti i techniky, došel jsem do bodu, kdy mě zákonitě musela oslovit i Tantrická masáž. Před 10 lety jsem tyto techniky začal studovat a praktikovat.

Jaké je specifikum tantrických masáží a jejich základní typy?

 • Tantrická masáž vychází z védské tantrické filosofie a principů, je to propracovaný a svým způsobem unikátní a velice intimní rituál mezi dávajícím a přijímajícím. Je to meditace na dotyk, jak dávající tak i přijímající by měli své vědomí při masáži umístit do místa dotyku, proto jsou dotyky také velmi intenzivní, i když třeba velmi jemné. Dávající probouzí svými dotyky a přítomností energie v těle přijímajícího a pracuje s nimi, protože sexuální energie je nedílnou součástí našeho tělesného uspořádání. Tato energie může být ale svou kvalitou hrubá a chaotická a může mít na člověka špatný vliv na úrovni emocí, vztahů i zdraví. Proto je dobré, aby byla naopak uspořádaná, čistá a jemná a projevovala se jako empatie, soucit atd. Zušlechtění a kultivace této energie může velmi pozitivně ovlivňovat nás, naši rodinu i naše okolí.

  Typy tantrické masáže jsou jen odpovědí na zájem veřejnosti o tyto techniky, můžete prožít masáž dohromady s partnerem, nebo se nechat masírovat dvěma maséry atd. Ale to jen rozmělňuje terapeutický vliv masáže samotné a jde už jen o "zážitek". Dále kvalitní tantrická masáž se nemůže časově vejít pod 2 hodiny. Nejlepší je nechat čas masáže neohraničený, přijímající se někdy potřebuje i vypovídat, nebo se objeví během masáže emoční bloky, které je potřeba s klientem řešit. Já si nechávám na masáž v kalendáři min. 3 hodiny.

Do jaké míry jsou tyto masáže intimní? Vnímavost a citlivost těla má každý trochu jinou.

 • Intimita u tantrické masáže je maximální, proto také musí být maximální důvěra v terapeuta, prostředí a diskrétnost. Klienti se někdy svěřují se svými nejniternějšími pocity, traumaty, ale i touhami a závislostmi. Láskyplný dotyk může otevřít hluboká emoční zranění a vzpomínky, které klient ještě nikomu jinému neřekl. Proto také musí v prvé řadě dojít k důvěře a empatii mezi terapeutem a klientem. Klient se musí cítit v bezpečí. Při masáži, která trvá hodinu toho nelze docílit.

  Jelikož je tantrická masáž masáž celostní, mohou se masírovat i intimní partie, ale vše záleží na tom, jaké hranice si nastavíme a na čem se před masáží s klientem, dohodneme, nic není předem dáno.

  Ano, každý jsme nastavený jinak a jinak vnímáme a reagujeme na různé podněty, proto by klient měl upozornit před masáží na své limity a omezení. Ale i při masáži, jestli je mu cokoliv nepříjemného, nebo cítí jakýkoliv diskomfort - nebát se to říct. Někdo je opravdu velice jemně nastaven a jakýkoliv silnější dotyk na něj působí rušivě. Proto je žádoucí, aby masáž probíhala jako vlna a dávající i přijímající se navzájem doplňovali, aby přijímající reagoval jak verbálně tak i pohyby těla na to, co se vněm děje a dávající mohl tyto signály použít k další kultivaci energie.

  Nechci teď, aby to vypadalo nějak moc složitě a aby to někoho odradilo, protože by se bál, že to nezvládne. Nejlepší je vše nechat na inteligenci těla a vše pustit. Projevy těla i mysli. Ničemu vědomě nebránit. Prostě se odevzdat přítomnému okamžiku.

Jakým způsobem mohou tyto masáže ovlivnit zdraví těla a duše?


 • Při Tantrické masáži nemůžete jen tak ležet a přemýšlet co budete zítra vařit. Tato masáž vás připoutá k tělu, k místu, kde se terapeut dotýká. Je to naprostá koncentrace na dotyk. Je to také někdy poprvé v životě klienta, kdy je 2 hodiny vědomě tady a teď v přítomném okamžiku. A to je velice mocný zážitek, i kdyby se nic jiného nestalo.

  Víceméně v každém náboženském systému nebo filosofii, jsou různá cvičení, která mají jediný cíl, a to je utišit mysl, náš vnitřní dialog. To je to jediné co nás odděluje od božství v nás. Mantry, odříkávání modliteb s růžencem, zenové čajové obřady, to vše nás má naučit ovládnout naši mysl, aby dělala to, co chceme my a ne aby si dělala to, co chce ona. Tantrická masáž má stejný potenciál připoutat mysl k dotykům, aby nebloudila a neřešila minulost nebo neprojektovala budoucnost.

  V tomto vzniklém tichu koncentrace na dotyk, nezřídka vystoupí z podvědomí na povrch staré emoční jizvy a traumata, zvlášť pro ženy, které si prošly nějakou formou traumatických zkušeností ve vztahu, v rodině nebo jsou po porodu, císařském řezu atd. Tantrická masáž může velmi efektivně léčit oblast pánevního dna a tím může pozitivně změnit citlivost při milování a hloubku prožitků. Dále je možné pracovat s dalšími technikami sexuální práce s tělem.

  Nebo také mohou vyplynout krásné vzpomínky, ať nedávám jen negativnípříklady.

  A jak jsem už tady říkal, kultivace a zjemnění sexuální energie, tím že se změníme my, může pozitivně působit na nás i na naše celé okolí.

Jaká je klientela? Spíše muži nebo ženy, jakého asi věku a dá se říci, že klient tantra masáží má nějaká specifika?


 • Myslím, že tantrickou masáž si dopřávají všechna věková rozhraní, ale převládá ten střed od 30 do 50 let, jak muži, tak i ženy. A řekl bych, že jsou to lidé, kteří jsou převážně duchovně hledající. Ale samozřejmě jsou i výjimky, které mají trochu zkreslené představy a hledají spíše zábavu, něco nového, nebo si chtějí jen tzv. užít. A bohužel některé podniky, které nabízejí tantrické masáže, jsou spíše erotické podniky, které jen tantrou nazvali něco, co Tantrická masáž rozhodně není.

Co byste vzkázal lidem, kteří váhají nebo mají počáteční obavy?


 • Když najdou kvalitní Tantrické studio, není se čeho bát. Někdy je dobré dát na doporučení někoho známého. Nebo si přečíst recenze. A také radím na našich stránkách, aby lidé dělali to, co dělat chtějí a po čem touží, bez ohledu na to, co si o tom myslí okolí, příbuzní, partneři, je to jejich život, ne těch, kteří je za to soudí, nebo se podivují. Okolí nás má zařazené v určité škatulce a jak z ní vykoukneme, tak se nás zase snaží do ní zastrčit zpátky, protože je to z nějakého důvodu ohrožuje, museli by se změnit také a to někdy bolí.

  K tomu je jeden velice výstižný Oshův citát: " Hřích je, když se neradujeme ze života"

  Takže jak říkám, až budete ve stáří vzpomínat, tak ať je na co :o)

Zažil jste někoho, komu se masáž nelíbila a odešel nespokojený?


 • Snažím se naladit a přizpůsobit momentálnímu rozpoložení a naladění klientky, ale někdy se stává, že si někdo objedná dárkový poukaz a ten obdarovaný o této masáži toho moc neví a ani třeba nechce něco podobného absolvovat, a je to potom takové rozpačité, plné kompromisů. Nejlepší je, když klientka ví, do čeho jde, je to její rozhodnutí.

  Nebo se stává, že si klientka odskočí z práce a pak si hlídá během masáže, aby se jí nerozmazal obličej, nebo nerozcuchaly vlasy. To je pak koncentrace úplně jinde a ten prožitek je tím znehodnocen. Proto v úvodním pohovoru klientkám vysvětluji, že je dobré vše odložit, šperky, mejkap a nejlépe odložit na čas strávený masáží i starosti všedního dne a počítat i s tím, že se jim zamastí vlasy a že si je mohou samozřejmě po masáži zase umýt a vyfénovat.

  Také se mi stalo, že jsme masáž nedělali, protože byla klientka očividně ve špatném psychickém rozpoložení a to by mohlo stav ještě zhoršit.

Může na těchto masážích vzniknout závislost?


 • Tak, víme jak to se závislostmi je, někdo je velmi náchylný, někdo odolný, ale ano, mám klientky, které chodí na Tantrickou masáž pravidelně, ale asi bych tomu neříkal přímo závislost :o))

  I když já možná už závislý jsem, (žert) protože mě tato, teď nechci říkat "práce", opravdu baví a naplňuje. 

Proč je v Tantře dáván takový důraz na sexualitu ?


 • To je omyl, v Tantrické filosofii není dáván důraz na nic, Tantra jen oproti Joze a dalším systémům a náboženstvím nic nevylučuje a ničím neopovrhuje, proti ničemu nebojuje vše je součástí Jednoho - dokonalosti, tedy i sex. Tantra učí jak tyto mocné energie (sexuální, hněv, žárlivost, láska atd.. ) příjmout jako nedílnou součást našeho fenomenu, vědomně prozkoumat a transformovat nebo využít tak, aby byly nápomocny na duchovní cestě k probuzení. Tantra bere sex stejně jako vše ostatní v těle. To jen svět, který je pokřiven tisíciletím potlačování, tabuizování a strašením, že oddávat se sexu mimo plození je smrtelný hřích, v tom vidí exces.